AGILITY

Agility je sport, ve kterém pes podle pokynů psovoda překonává řadu překážek v předem určeném pořadí. Vhodný je téměř pro každého psa i člověka.

Pes se po parkuru pohybuje pouze podle pokynů psovoda, není na vodítku, nesmí mít ani obojek. Psovod zase nesmí mít nic v ruce, ani hračku, ani pamlsek. Pes překonává překážky, psovod je překonat nesmí, nesmí se jich ani dotknout, stejně jako se nesmí dotknout psa. Veškeré pokyny psovi dává psovod ústně nebo pohybem těla.

Trať je tvořena asi dvaceti překážkami, které musí být překonány v určitém pořadí. Překážky jsou buď skokové, probíhací nebo zónové. Skokové překážky jsou jednoduchá skoková překážka, zeď, dvojskok, kruh a skok daleký, probíhací jsou slalom, pevný tunel a látkový tunel a zónové jsou kladina houpačka a áčko. Zvláštní překážkou je stůl, na kterém musí pes zastavit a 5 sekund vydržet.

Pokud pes odmítne některou překážku překonat nebo ji oběhne, protože ho psovod špatně nasměroval, dostane tým trestné body. Pokud se to týmu stane třikrát, je diskvalifikován. Diskvalifikace následuje i po překonání překážky, která nebyla v pořadí, po dotyku psovoda a psa nebo pokud pes opustí parkur. Další trestné body se přidělují za shozenou laťku u skokovky, přeskočení zóny na zónové překážce nebo při vynechání tyčky ve slalomu. Také za nedodržení časového limitu pro proběhnutí trati jsou trestné body. Cílem týmu je překonat trať bez trestných bodů. Počet trestných bodů rozhoduje o pořadí, pokud mají některé týmy trestných bodů stejně, rozhoduje čas.

My se tomuto sportu věnujeme od roku 1998, kdy jsme začali trénovat s Chelsea. Závodit jsme začali o rok později. Také se staráme o web www.agility.cz, kde je možné se dovědět o tomto sportu, a nejen o něm, více.

Na parkuru
Doběh do cíle
duben 2000
duben 2000

Slalom - Benfica
Slalom - Chelsea
březen 2002
březen 2002

Tunel - Kačka
červenec 2002